Aktualizováno
14.03.2015

 

  

 Úvod
 O mně
 Ceník a služby
     Výklad karet
     Astrologie
 Články
 Kineziologie One Brain
 Tarot
     Prolog
     Historie a původ
     Symbolika tarotu
     Velká Arkána
     Malá Arkána
     Dvorní karty
     Galerie tarotu
     Způsoby výkladu
 Astrologie
     O astrologii
     Historie astrologie
     Mytologie
     Data slavných
 Horoskopy
     Keltský
     Čínský
     Egyptský
     Indický
     Sextrologie
 Karty Madam Lenormand
 Cikánské karty
 Mystický Kipper
 Runy
 Andělská terapie
 Etika výkladu
 Co čekat od výkladu
 Odkazy
 Různé
 Recenze a reakce
 Archiv
 Kontakt
 

Ankety 

Prolog

Těžko psát něco o tarotu, když už v posledních letech je na trhu mnoho více, či méně kvalitních knih a na internetu je o něm mnoho informacích, přesných či zavádějících.

Jediné, co na těchto stránkách mohu psát, je můj náhled na tarot a moje zkušenost s ním.

Druhů tarotu existuje nezjistitelné množství, které jde do stovek,  ne-li do tisíců. Zvláště ve dvacátém století vzniklo mnoho nejrůznějších karetních výtvorů více, či méně inspirovaných  tarotem z patnáctého až osmnáctého století a stále vznikají další.

O výběru tarotových karet panují různé pověry, jak je získat.

Každopádně, když budete někdy kupovat balíček tarotových karet, musíte ho vidět a musí k vám "mluvit vaším jazykem". Jak jsem již napsala, v dnešní době je nepřeberné množství tarotových souborů, takže si vybere snad každý zájemce.

Prvním balíčkem tarotových karet, který se mi velmi záhy dostal do rukou, byl Marseillský tarot. A vlastně se mi dostal do rukou docela náhodou. Bylo to někdy krátce po revoluci a tenkrát jsem mu ještě příliš nerozuměla. Vrátila jsem se k němu až po čase.

Marseillský tarot byl navržen koncem sedmnáctého století  a jeho nejstarší známé tisky pocházejí ze století osmnáctého.

Nutno říct, že v Marseillském tarotu je Malá Arkána bez vyobrazení, jsou na ní uvedené pouze čísla a symboly.

To vlastně změnil právě až anglický okultista Artur Edward Waite (1857-1942). Navrhl dnes nejoblíbenější druh tarotu, pocházející ze začátku minulého století. Jeho výtvarné provedení svěřil secesní umělkyni jménem Pamela Colmanová-Smithová. Tyto karty byly vydány nakladatelem Rider and Company, a tudíž se jméno nakladatele dostalo i do názvu.

Rider-Waite tarot. A dodnes slouží jako předloha ke vzniku nových moderních karet.

Vlastně je to i můj oblíbený druh tarotu, který většinou používám při výkladu klientům.

Tento tarot je zdánlivě jasný i mým klientům, bez nějaké větší znalosti archetypů. A často volají „Jo, já to taky vidím“ apod. I tohle prohlubuje konzultaci a většinou se těch nejlepších řešení dopátráme společně.

Třetím balíčkem tarotových karet, který se mi dostal do rukou a který dodnes používám, je Crowleyho tarot. Podkladem pro tento druh tarotu jsou obrazy anglické malířky Fridy Harisové, která je namalovala pod vedením známého mága Aleistera Crowleyho (1875-1947). Je příkladem velmi osobní interpretace symbolů tarotu.

Jak jsem již napsala, za těch 10-12 let, co s tarotem pracuji, jsem poznala jeho řeč jako velmi výmluvnou a odhalující, co nám bývá skryté. Pomáhá nalézt cesty a východiska z různých životních situací. Pomáhá nám pochopit druhé, a co je důležité, pomáhá nám nalézt  sebe sama i s těmi nejskrytějšími stránkami.

Když by si každý z nás prošel například jen karty Velké Arkány, určitě by v ní našel i cestu svého života. Možná, že každý z nás už byl někdy ve svém životě Viselcem XII,  v nějakém období stagnace, kdy z nějakých důvodů, ať osobních či zdravotních, se nemohl hnout z místa. A co takhle Ďáblem XV? Nikdy jste se necítili nikým nebo něčím, tak bytostně přitahováni, že to způsobilo vaši závislost, nebo naopak jste se tolik věnovali práci, že jste zapomněli na radosti života? Ale určitě bylo i období podobné kartě Síla VIII, kdy z vás životní energie přímo sálala, užívali jste si milování s partnerem a byli jste schopni se pustit do jakéhokoliv projektu, nebo si užívali adrenalinových sportů. Určitě jste už možná pochopili kartu Smrt XIII, že konec není konec, ale transformace, že něco končí jen proto, aby něco jiného mohlo začít. Prostě, že ten život je Kolo osudu X. Tak to v životě nejspíš chodí, vše se opakuje v nějakých cyklech. Aneb, jak pravil klasik, jednou jsi nahoře a jednou dole.

Ale pojďme dál, když už jsme u toho. Co takhle dvorní karty? Kolik je ve vašem životě lidí, se kterými se každý den setkáváte, všichni na vás nějakým způsobem působí. Určitě je ve vašem životě Mečová královna, která je na vás příliš kritická, třeba zrovna matka nebo tchýně. A nejsou vaše děti tím, kdo vás v životě naučil hodně pravd tím prostořekým dětským způsobem, třeba jako Žezlové páže? A snad máte blízko sebe někoho jako Kalichová královna, důvěrníka a poradce. Kolik lidí projde vaším životem a zanechá ve vás stopy. V dobrém i zlém. Kdo vás posouvá a kdo brzdí v růstu?

Na všechny tyto otázky  i jiné dokáže tarot dát odpověď. Stačí být dostatečně vnímavý.

Na tomhle místě bych ráda vyvrátila  pár mýtů o tarotu a věcí kolem něj.

-Tarot je zlo.

Jednoduše, může být zlé to, co se nám snaží pomoci k sebepoznání?

-Tarotových karet se může dotknout pouze kartář.

Ne, tohle není také pravda, ale záleží  pouze na osobních rituálech kartáře. Já právě naopak dávám klientům karty snímat i obracet, nechávám na ně působit i klientovu energii.

-Tarotové  karty nelze vykládat všude

Naopak, zjistila jsem, že míst, kde by karty vykládat nešly, moc není. Stačí stůl a vlastně ani ten stůl nebyl vždy podmínkou. A relativně klidné místo, kde můžu být jenom s klientem. Byla jsem párkrát pozvána i na  rodinné oslavy či firemní večírky. V podstatě jde jen o to, jak se na tom místě cítím já, jak já se tam dokážu soustředit.

-Tarotové karty musí být darované

Sice všechny mé karty darované jsou, protože jsem z počátku tuhle pověru ctila, ale vy si je musíte vybrat sami…karty, které k vám nemluví, vám na nic nejsou. Řešením je vybrat si karty, které k vám mluví. A pak někoho inspirovat, když se budou blížit Vánoce či narozeniny.

Ale nevěřím když si je koupíte sami, že by to přineslo smůlu, jak se říká.

Různí kartáři mají  různé rituály. Některé více, či méně opodstatněné. Už z některých rituálů  dokáže kartář pohledem zkušeného psychologa vypozorovat ledacos o povaze klienta.

Já jsem toho názoru, čím více dogmat, tím méně svobody.

Tarot umí odpovědět v rukou zkušeného kartáře na všechny otázky.

Ano, Tarot neodpovídá na otázky jednoduchým jazykem ANO/NE, ale  při rozboru možností a cest se i k této odpovědi dopátráme.