Aktualizováno
19.05.2021

 

 



 

 Úvod
 O mně
 
 Články
 Kineziologie One Brain
 Tarot
          Prolog
          Historie a původ
          Symbolika tarotu
          Velká Arkána
          Malá Arkána
          Dvorní karty
          Galerie tarotu
          Způsoby výkladu
 Astrologie
          O astrologii
          Historie astrologie
          Mytologie
          Data slavných
 Horoskopy
          Keltský
          Čínský
          Egyptský
          Indický
          Sextrologie
 Karty Madam Lenormand
 Cikánské karty
 Mystický Kipper
 Runy
 Andělská terapie
 Etika výkladu
 Co čekat od výkladu
 Odkazy
 Různé
 Archiv
 


Archiv


Adventní věnec

Výroba adventního věnce: Pomůcky

Nejprve je třeba pořídit si ty správné pomůcky pro výrobu vánočního věnce. Nakoupíte je například v hobby marketech. Co konkrétně budete potřebovat?

  • Kruh (šablonu) na věnec. Prodávají se polystyrenové nebo slaměné.
  • Vázací drát (ideální je zelený, který se dobře skryje v zelených větvičkách).
  • Větvičky jehličnatých stromů. Pro ty můžete zajít do lesa (uděláte si alespoň příjemnou a zdravou procházku). Buďte ale ke stromům ohleduplní.
  • Podložky pro upevnění svíček.
  • Ozdoby – nasušte si kolečka pomeranče, nakupte si vánoční mašličky, přineste si z lesa šišky, připravte si celou skořici a vše, co vám fantazie dovolí.
  • Drátek nebo špendlíky pro upevnění ozdob.  

Výroba adventního věnce krok za krokem

Připravte si dostatek větviček z jehličnanů. Skvěle se pracuje především se smrkem a jedlí. Hezké je, pokud se vám povede ustřihnout větvičku se šiškou – můžete ji pak rovnou použít jako dekoraci. Větvičky položte na kruh a připevněte je drátem (otáčejte drát kolem dokola). Nezapomeňte drát pořádně utahovat. Nové větvičky přidávejte vždy pod konce již připevněných větviček. Takto postupujete stále dokola.

Nyní přijde ta příjemnější část – zdobení adventního věnce. Nejprve si rozvrhněte, kam připevníte podložky pro svíčku. Klasikou je jejich umístění naproti sobě křížem. Můžete je ale dát i vedle sebe.

Pak můžete přejít k samotnému zdobení věnce. Komponenty upevňujte drátkem, použít můžete i špendlíky s hlavičkou. Hezky vypadají sušené pomeranče, celá skořice, mašličky nebo slaměné ozdoby.

Nakonec nasaďte svíčky. Vybírat můžete z různých barev svíček, kterým byste ale měli uzpůsobit barvu a styl ozdob na adventním věnci. Bílé svíčky vypadají elegantně, červené, zlaté nebo fialové jsou více vánoční a modré se hodí do moderně zařízených interiérů.


Inspirace pro toto období - Svatomartinská husa :-)

Ingredience

1 husa, 4 větší jablka, 3 velké cibule, sůl, drcený nebo mletý kmín, 2 hrsti nasekané petrželové natě, 0,5 l červeného vína, 1 hlávka červeného zelí

Příprava

Husu dobře obereme od brk a chloupků. Nejlepší je zbytky opálit nad ohněm (na sporáku nebo kuchyňským zapalovačem). Vybereme z ní droby, které spolu s celou husou řádně omyjeme. Dále pak huse odstřihneme v kloubech křídla, odřežeme přebytečný tuk a krk. Dobře vše osolíme a okmínujeme (i husu zevnitř!). Načistíme si cibuli a nakrájíme ji na větší kousky. Jablka si také očistíme, oloupeme a vyjmeme jádřince. Tři jablka si nakrájíme (4tvrté jablko si odložíme bokem) na středně velké kousky stejně jako cibule. Pak smícháme jablka a cibule s nasekanou natí petrželky a vycpeme nádivkou husu. Zbylou nádivku rozložíme kolem husy a na ni naklademe zbytky husy (křidélka, vnitřnosti a odřezky tuku a krku, ať má husička hodně výpeku, protože bez toho by to nebylo ono). Pak už jen jemně propícháme vidličkou kuse kůži, ať při pečení vytéká tuk (pozor, nepropichujte až do masa! Husa by byla příliš suchá!). Přikryjeme alobalem nebo víkem od zapékací mísy a pečeme dvě hodiny při 180-200°C. Po celou dobu husu podléváme výpekem a sem tam ji ještě propícháme kůži. Po dvou hodinách víko nebo alobal sejmeme a dopékáme do křupava, až je husa správně vypečená (cca další hodinu), ale nezapomeňte často polévat vypečenou šťávou.
Mezitím, co bude husa v troubě, nakrájíme si najemno červené zelí a přidáme k němu na jemno nastrouhané zbylé jablko. Podlijeme vínem a trošičkou vody. Osolíme a okmínujeme. Až je zelí měkké, opět zkusíme dochutit kmínem nebo solí a pro lepší chuť přidáme tak cca 4 lžíce výpeku z husy (pokud máte doma kus slaninky, vyškvařte ji a přihoďte do zelí, je to lepší).
Jako přílohu zvolte tradiční špekový knedlík, ale hodí se i karlovarský, nebo obyčejný bramborový knedlík.