Aktualizováno
14.03.2015

 

  

 Úvod
 O mně
 Ceník a služby
     Výklad karet
     Astrologie
 Články
 Kineziologie One Brain
 Tarot
     Prolog
     Historie a původ
     Symbolika tarotu
     Velká Arkána
     Malá Arkána
     Dvorní karty
     Galerie tarotu
     Způsoby výkladu
 Astrologie
     O astrologii
     Historie astrologie
     Mytologie
     Data slavných
 Horoskopy
     Keltský
     Čínský
     Egyptský
     Indický
     Sextrologie
 Karty Madam Lenormand
 Cikánské karty
 Mystický Kipper
 Runy
 Andělská terapie
 Etika výkladu
 Co čekat od výkladu
 Odkazy
 Různé
 Recenze a reakce
 Archiv
 Kontakt
 

Ankety 

Mystický Kipper

O vzniku těchto karet existují dvě teorie.

Podle první z teorií karty vytvořila paní Susanne Kipper okolo roku 1873. Paní Kipper pocházela původně z Berlína, ale později žila v Mnichově. Kipper karty jsou podobné jak kartám Lenormand, tak kartám cikánským. Je možné, že Susanne oboje tyto karty znala, ale nepoužívala je, protože tam kde žila, byli cikáni a všechny jejich zvyky velmi nepopulární, stejně tak jako Francouzi – díky francouzsko-německé válce.

Druhá teorie se odvozuje od slova „KIPPER“.

"Kipper und Wipper" [doslova: něco jako nakláněči a kývači:-)] byli v 17. století výkupčí ušlechtilých kovů, kteří používali podvodné metody (naklápění a kývání váhy). První roky třicetileté války byly také označovány jako "Kipper- und Wipperzeit" [=čas K. a W.] - v té době vládl velký nedostatek peněz a stříbra, pročež panovníci nařídili, aby byly plnohodnotné mince roztaveny spolu s mědí a znovu vyraženy. Tyto mince byly nazývány "Kippermünzen". Je možné, že vykládání Kipper karet bylo nějak spojeno s K.+W. [s těma nakláněčema vah] a karty proto dostaly jejich jméno.

První vydání karet je z roku 1873 a postaral se o ně mnichovský obchodník s psacími potřebami Matthias Seidlein u "Kartenmacher Kipper" [=výrobce karet K.].

Kolem roku 1890 se údajně mělo objevit další vydání karet i s návodem ("Karten der berühmten Wahrsagerin Frau Kipper“) [=Karty slavné věštkyně paní Kipper] - a s tímto datem také mizí jméno Susanne Kipper, a nám tak asi nezbývá nic jiného, než se spolehnout na chabě podepřené informace.

V letech 1900 a 1910 Matthias Seidlein karty znovu vydal s nápisem "Gezeichnet und herausgegeben von F. Kipper" [Nakresleno a vydáno f. Kipper].

Přibližně v roce 1920 přešly karty do vlastnictví firmy F.X.Schmid - a zde se mělo stát něco zvláštního: od této doby jsou (patrně z technických důvodů) karty vytištěné stranově obráceně. Údajně tedy také dnes pracujeme se zrcadlovými obrazy původních karet Kipper, což ovšem nic nemění na jejich oblíbenosti a zajímavosti.

Tyto karty patří mezi mé nejoblíbenější. A ještě nelhaly.