Aktualizováno
14.03.2015

 

  

 Úvod
 O mně
 Ceník a služby
     Výklad karet
     Astrologie
 Články
 Kineziologie One Brain
 Tarot
     Prolog
     Historie a původ
     Symbolika tarotu
     Velká Arkána
     Malá Arkána
     Dvorní karty
     Galerie tarotu
     Způsoby výkladu
 Astrologie
     O astrologii
     Historie astrologie
     Mytologie
     Data slavných
 Horoskopy
     Keltský
     Čínský
     Egyptský
     Indický
     Sextrologie
 Karty Madam Lenormand
 Cikánské karty
 Mystický Kipper
 Runy
 Andělská terapie
 Etika výkladu
 Co čekat od výkladu
 Odkazy
 Různé
 Recenze a reakce
 Archiv
 Kontakt
 

Ankety 

Cikánské karty

Cikánské vykládací karty se vyskytují se ve velkém množství a hlavně v mnoha variantách

První zmínky o cikánských kartách se objevily již zhruba ve 13. století, ale samotné karty jsou mnohem starší, zrovna tak, jako jejich používán

Cikáni jak známo mají velký smysl pro spiritualitu a s intuicí sobě vlastní začali rychle využívat možností této hry. Ke kočovným cikánům za nedlouho patřilo čtení z ruky, výklad karet i věštění tak přirozeně, jako by se s tímto darem již narodili. Cikáni časem královskou hru předělali, zmenšili počet karet inspirováni počtem karet Velké arkány v tarotu a k běžným 22 životním symbolům přidali dvě „boží“ karty: Boží oko a Kněze. Prosadili si svá vlastní pravidla věštění a druhy výkladů. Karty byly z počátku malovány ručně a cikáni je chránili jako oko v hlavě.

Věštecké karty se dále upravovaly a měnily. Vykládalo se podle složitého systému, který se lišil podle toho, zda byl výklad pro ženy či pro muže. V těchto výkladech se již objevily karty s názvy lidských pocitů, jako je např. zamilovanost, lítost, faleš, věrnost apod. Tyto vykládací karty byly velice oblíbeny ve šlechtických kruzích. Bohatí lidé je považovali za něco více než obyčejné lidové karetní hry. Pro bohaté dámy z vyšších kruhů vznikly nové karetní sady v barokním slohu. Tyto sady měly stále 56 listů, mimo jiné se zde objevily karty s názvy podvod, církev, kněz a láska.

Vykládací cikánské karty zažívaly postupně další přeměny, a začaly se blížit vzorům, které známe nyní. Vznikly karty, které byly lidem bližší. Popisovaly totiž jejich život, touhy a naděje, ale i lidskou povahu jako např. zlost, štěstí, peníze, strach a naděje. Přeměna a vývoj cikánských karet byl završen kolem roku 1960.

Tyto karty patří k tzv. k obrázkovým vykládacím kartám stejně jako Kipper nebo Karty Madame Lenormand. Tyto karty jsou poměrně jednoduché a obrázky mluví samy za sebe. I jejich řeč je jednoduchá a jasná.